AZ INTÉZMÉNYRŐL
Az intézmény hivatalos elnevezése: Benedek Elek Óvoda és Bölcsőde |
|
Az intézmény címe és elérhetősége: | 4211 Ebes, Ady Endre u. 9-11 sz. |
Telefon: | 06-52/565-053 06-52/565-054 |
E-mail: | ovoda.ebes@gmail.com |
Intézményvezető: | Tóth Ilona |
Fenntartó neve és címe: | Ebes Községi Önkormányzat 4211 Ebes, Széchenyi tér 1. |
A MI ÓVODÁNK
Óvodánk 1970-ben épült eredetileg is óvodai céllal, majd a gyermeklétszám ütemes gyarapodása miatt még kétszer lett bővítve. Önálló intézményként 1991 óta működik, így már lassan két évtizede, hogy alapította Ebes Község Önkormányzata. A Benedek Elek nevet intézményünk 2009. június 1-én vette fel. Óvodánk a kisgyermekkori környezeti nevelés terén végzett kiemelkedő tevékenységéért első ízben 2009-ben, majd 2015-ben harmadjára is “Zöld Óvoda” címet nyert. 2011-ben „Madárbarát kert” elismerő címet nyertünk. „Zöld óvodásokként” minden évben több napos „Erdei óvodát” szervezünk vállalkozó kedvű óvodásaink számára a páratlan szépségű Zempléni-hegységbe. 2017-től az Intézmény keretében 7 férőhelyes mini bölcsőde is működik. 2018-ban az óvoda épülete átfogó felújításon esett át, melynek eredményeként a XXI. századi igényeknek megfelelő jól felszerelt, modern, barátságos és gyermekközpontú intézményt sikerült megvalósítanunk.
Óvodánk 7 óvodai csoporttal működik.
Nevelésünk fő törekvése, hogy a tanulási képességek célzott fejlesztésével minden gyermeket lehetőségeihez mérten felkészítsünk a zökkenőmentes iskolakezdésre, az iskolai beilleszkedésre. A nevelési területeken végzendő pedagógiai és pszichológiai feladatainkat a mozgásra és játékra alapozva szervezzük.
A mozgásigény kielégítésére a csoportszobában és az udvaron van lehetőségünk. Nagy, füves udvarunk kellemes színtere a szabadtéri mozgásnak és játéknak. Óvodánk közvetlen szomszédságában minden igényt kielégítő játszótér található. Fontos számunkra, hogy a gyermekek ismereteiket természetes környezetben szerezzék, ezért rendszeresek az élményszerző séták, kirándulások.
Saját főzőkonyhával rendelkezünk, így változatos ételeket tudunk biztosítani a gyermekeknek. Szeretetteljes, biztonságos, az egyéni különbözőségeket toleráló légkörben, ésszerű korlátokkal, minden gyermeknek esélyt adunk saját erősségeik felismerésére, és a sikerélményre.
Különös gondot fordítunk óvodánkban a testi és lelki egészség védelmére, a pszichés klíma pozitív alakítására mert meggyőződésünk, hogy ez a tárgyi feltételeknél is nagyobb mértékben határozza meg gyermekeink közérzetét, s ez által egészségét.
Számos alkalmat és lehetőséget teremtünk arra, hogy a szülők a nap folyamán részesei lehessenek gyermekeik óvodai nevelésének és fejlesztésének. Bízunk abban, hogy a hozzánk járó gyermekeknek életre szóló élményeket és ismereteket nyújtunk felvértezve őket azokkal a képességekkel, melyekre szükségük lesz e gyorsan változó világunkban.
Filozófiánk:
Világszerte gyors változásokat figyelhetünk meg, ezért nagyon fontosnak tartjuk, hogy felébresszük gyermekeinkben a tanulás iránti vágyat, mely remélhetőleg egész életük során végig fogja majd kísérni őket.
Törekszünk arra, hogy a jelenkor kihívásaihoz elengedhetetlen tudásanyagot, készségeket és attitűdöket megalapozzuk, s ezzel felkészítsük gyermekeinket a belső motivált tanulásra.
Segítjük a gyermekeket abban, hogy a változásokhoz való alkalmazkodáshoz szükséges tulajdonságaik kialakulhassanak.
Figyelembe vesszük a gyermekek egyéni igényeit és tiszteletben tartjuk a kulturális sokféleséget. Nagy hangsúlyt fektetünk az élmények individualizálására és a család részvételére az óvodai nevelésben.
Fő céljaink:
- A gyermekek sokoldalú, harmonikus fejlődésének személyiségük teljes kibontakoztatásának támogatásával az iskolai beilleszkedéshez szükséges gyermeki személyiségvonások fejlesztése.
- Környezettudatos magatartás és gondolkodás megalapozása.
Az óvodai ünnepek és megemlékezések:
- Az óvodai élet hagyományos ünnepei: Ovi-nyitogató, Mikulás, Tavasznyitogató, Anyák napja, Évzáró-Ballagás, Gyermeknap, a gyermekek név- és születésnapja
- Néphagyományokhoz kapcsolódó ünnepek: Advent, Karácsony, Húsvét, Farsang
- Nemzeti ünnepeink és egyéb ünnepek: Március 15. Nemzeti Összetartozás napja.
- Helyi szokásokhoz kapcsolódó ünnepek: Névadó ünnepségeken való részvétel.
- Időszakos ünnepek, rendezvények melyek adott alkalomhoz kapcsolódnak: Az óvoda fennállásának, névadójának ünnepe. Szülők- gyermekek-óvodai dolgozók közös óvodaszépítési napja (pld. a Föld napja, madarak fák napja, stb.)
Tehetséggondozó programok óvodánkban:
- Mazsorett
- Színjátszóház
- Angol nyelv
- Zeneovi
- Kézműves tevékenység
- Hitoktatás
- Vízhez szoktatás – úszás előkészítés
- Zenés gyermektorna
- Néptánc
Közös programok:
- Évente egy alkalommal óvodásaink és óvodánk dolgozói közös kiránduláson vesznek részt.
Tóth Ilona
intézményvezető
Erdei ovi
Óvodai életképek
Közös kirándulások
Vízhez szoktatás