Debrecen 13 km-re található Ebestől. Debrecen jelképe a Református Nagytemplom. Móricz Zsigmond szavaival élve: “…két tömör tornyával mint hortobágyi bika, szembenéz az idővel.”
A város szívében, a Kossuth téren látható a legjellegzetesebb magyarországi klasszicista építmény, a Nagytemplom, mely helyén már a 14. században is templom állt. A ma fennálló épületet a Péchy Mihály terveit felhasználó Thaler József kamarai építész tervei alapján építették 1805-től 1823-ig, de az első istentiszteletet már 1819-ben megtartották benne. Ma a templomban minden hétköznap reggel áhítat, vasárnapokon és ünnepnapokon három istentisztelet van. Emellett otthont ad számos nemzetközi egyházi rendezvénynek, s az egyházkerület ünnepélyes alkalmainak. Orgonakoncerteket, hangversenyeket tartanak benne, s a 120 személyes imaterme feletti nagytemplomi galériában kiállításokat rendeznek.
Múzeumok:
Romkert kávézó és kiállítóterem
Déri Múzeum
Debreceni Irodalmi Múzeum
Medgyessy Ferenc Emlékmúzeum
Debreceni Református Kollégium Múzeuma
Holló László Emlékmúzeum
Delizsánsz Kiállítóterem
Erdőspusztai Bemutatóház
Tímárház – Kézművesek Háza
További információ: www.debrecen.hu vagy www.iranydebrecen.hu
A Debrecentől 10 km-re található Erdőspusztákat megközelíthetik az erdei kisvasúttal (Zsuzsi vonattal), autóbusszal és kerékpárral. A Zsuzsi vonattal Debrecentől távolabbi területekre is eljuthatnak, és szinte minden állomásnál valami értékessel ismerkedhetnek meg, hiszen a vonat a Dél-nyírségi Erdőspuszták debreceni részének legszebb tájain fut keresztül. Végállomása a Hármashegy. Innen indulva a kisebbek, fáradékonyabbak rövidebb sétát, a nagyobbak 19 állomáshelyes, hosszabb, változatosabb túrát tehetnek.
Az Erdőspusztákon egykor a legnagyobb kiterjedésűek a gyöngyvirágos tölgyesek voltak. Ma már csak kisebb-nagyobb foltokban találhatók meg, Pacon, Bánkon, Cserén, Martinkán és Halápon. Kora tavasztól késő őszig számos botanikai élménnyel térhet innen haza a kiránduló. Ezeknek az erdőknek az emberi civilizációtól kissé távolabb eső vidékein több botanikai ritkaságot tartunk nyilván. A változatos növényvilág változatos állatvilág kialakulását és életfeltételeit biztosítja. A rövid időre ide látogatók számára azonban a madárvilág gazdagsága a legfeltűnőbb. Az emlősök közül gyakori a vaddisznó, az őz, a nyúl és a róka. A kirándulóhely legkiemelkedőbb pontján, 157 méteres tengerszint feletti magasságon kilátó épült, alatta szánkópálya ad örömöt a gyerekeknek.
Aqua-Palace Élményfürdő egyedi fürdőélményeket nyújt a család apraja- nagyja számára. Különböző korokat és helyszíneket megidéző exkluzív élménymedencék, baba- és családi medencék, szaunavilág, szörf és sok-sok wellness-, fitness szolgáltatás várja látogatókat.
Aqua-Palace Élményfürdő
4200 Hajdúszoboszló, Szent István park 1-3.
Tel / Fax: (00-36) 52-558-558/302
E-mail: aquapalace@hungarospa.hu
A Hortobágy 1700 km2 kiterjedésű kistáj, a Közép-Tisza-vidék része. Nyugaton, a Tisza irányából a Borsodi-ártér, délnyugaton a Nagykunság északi része, a Tiszafüred-Kunhegyesi-sík, keleten pedig a Hajdúhát határolják. Délen fokozatosan megy át a Nagy-Sárrét egykor mocsaras területébe. A Hortobágynak mintegy 80%-át borítják jelenleg szikes talajok, ezer négyzetkilométert meghaladó, összefüggő területen. Európa legnagyobb összefüggő pusztája. Debrecentől autóval a 33-as úton 45 perc alatt érhető el. Természeti értékei, növény- és állatvilága megőrzése érdekében 1973. január 1-jén nemzeti parkká nyilvánították.
Az ENSZ 1979-ben a Hortobágyi Nemzeti Parkot bioszféra-rezervátummá minősítette. A területén található mocsarak és halastavak a madarak fészkelésének és vonulásának európai jelentőségű helyszínei. Eddig 342 madárfaj előfordulását regisztrálták a Hortobágyon, melyből 152 fészkel is a nemzeti parkban.
Láthatunk a vidéken rackajuhot, szürkemarhát, mangalicát, illetve nóniusz lovat is. A nemzeti park védett növény- és állatvilágának megismerését négy bemutatóterület és tanösvények segítik. Akik a Hortobágy csodálatos madárvilágát szeretnék közelebbről megismerni, szervezett túrákat tehetnek a környéken. A túrák során a résztvevők megismerhetik Hortobágy jellegzetes tájait, s a terepen töltött idő lehetőséget nyújt az állat-, illetve a növényvilág tanulmányozására is.
(web: www.birdwatching.hu, e-mail: info@birdwatching.hu).
Hortobágyi Csárda
A Hortobágyi Csárda a puszta legrégebbi épülete, a XVIII. Századi magyar vendéglátás legértékesebb építészeti műemléke. Debrecen városa 1699-ben építette ide a legelső „korcsmaházat” szomjas és fáradt utasoknak.
Hortobágyi Látogatóközpont és Kézművesudvar
A létesítmény számos lehetőséget kínál a Hortobágyra érkező turisták számára. Teljes körű információt kaphatnak a térség turisztikai programlehetőségeiről, szállás- és vendéglátóhelyeiről.
Kilenclyukú híd
A hortobágyi Kilenclyukú híd egy régi fahíd helyén épült klasszicista stílusban 1827 és 1833 között Povolny Ferenc tervei alapján. Az 1697-ben épült fahíd a nagy forgalom miatt elhasználódott, így egy idő után már nem felelt meg a követelményeknek.
Látóképi-tófürdő
A Debrecentől 10-12 km-re található tónál a szabadstrandolás szerelmesei hódolhatnak kedvtelésüknek. A tó partján játszótér, strandröplabda és futballozási lehetőség várja a kikapcsolódni vágyókat. Megközelíthető: autóbusszal (balmazújvárosi menetrend szerinti járattal), vonattal, személygépkocsival.
Pásztormúzeum
A múzeum épülete eredetileg szekérállásként funkcionált, ahol megpihenhettek a pusztán átutazók és a vásárra érkezők. A Hortobágyi Pásztormúzeum a 19-20. század fordulóján a Hortobágyra jellemző pásztorélet emlékeivel ismerteti meg az érdeklődőket.
Az M3-as autópálya Polgár leágazásánál található az M3 Archeopark. A közel 5 hektáros területen kialakított pihenőparkban az érdeklődők régészeti és tájtörténeti kiállítás megtekintésével megismerkedhetnek az Észak-Alföld páratlan élő- és növényvilágával, az Európában egyedülálló újkőkor házzal, a puszta őshonos állataival, néprajzi jellegzetességekkel, a térség kulturális örökségével, kultúrtörténeti értékeivel, megtekinthetik az autópálya építés során feltárt régészeti leletek hiteles másolatait.
A tájtörténeti és régészeti kiállítás megtekintése mellett a parkban az alábbi szolgáltatásokkal várják a kedves vendégeket:
• Főzési, bográcsozási, grillezési lehetőség baráti társaságok, vállalatok, szervezetek számára
• Sport és szabadidős programok: foci, kosárlabda, asztalitenisz, tollaslabda, röplabda
• Lovaglási és horgászási lehetőség
• Állatsimogatás
• Gyermekjátékok – játszótér
• Kemencében és lávakövön készült tájjellegű ételek
• Igény esetén csoportok részére kézműves foglalkozásokat tartunk, idegenvezetést biztosítunk
Honlap: www.m3archeopark.hu
Tel/fax: 52/573-082
A Pusztai Állatparkot 1997-ben a Hortobágyi Természetvédelmi és Génmegőrző Nonprofit Kft. Azért hozta létre, hogy a hortobágyi állattartásról elmondja mindazt, amit tudni érdemes. Így mutatva be az állatok tartásának különböző módját és tárgyi eszközeit.
A Dél-Nyírséghez tartozó, egykor láprétekben, nyírvizekben gazdag vidék ma leginkább a jóléti tavairól ismert. A várostól 10 km-re keletre a debreceniek kedvelt pihenőhelyén lehetőség van a kempingezésre, lovagolásra, horgászásra, csónakázásra és vízibiciklizésre egyaránt. E területen rendezik meg minden évben a Vekeri-tó fesztivált, amelyre színvonalas programokkal, koncertekkel várják a szórakozni vágyó érdeklődőket a szervezők. Megközelíthető: autóbusszal (hosszúpályi menetrend szerinti járat), személygépkocsival és kerékpárral.